دومین نشست شورای سیاستگذاری کانون های فهما استان ایلام در آستانه 18 اسفند برگزار شد
دومين نشست شوراي سياستگذاري کانون هاي فهما استان ايلام در آستانه 18 اسفند برگزار شد

دومین نشست شورای سیاستگذاری کانون های فهما استان ایلام در آستانه 18 اسفند برگزار شد

در آستانه فرا رسيدن 18 اسفند سالروز تاسيس کانون هاي فرهنگي و هنري مساجد دومين نشست شوراي سياستگذاري کانون هاي فرهنگي و هنري مساجد با حضور اعضاي اين شورا در استان ايلام برگزار شد.
شناسه خبر : 25568 تاریخ انتشار : ۵ اسفند ۱۳۹۹ زمان انتشار : ۱۶:۰۴

به گزارش ستاد ارتباطات رسانه ای(فهما)،  این نشست امروز سه شنبه ( 5 اسفند ) با حضور حجت الاسلام و المسلمین «الله نور کریمی تبار» نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام و اعضای این شورا در محل دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام برگزار شد .

 

حجت الاسلام و المسلمین  علی چراغی پور در این نشست با گرامیداشت ۱۸ اسفند سالروز تاسیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور در تقویم ملی اظهار کرد:  ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد در  سال 1372 با مصوبه ۳۰۲ شورای عالی انقلاب فرهنگی کشور تأسیس و راه‌اندازی شده است .


 
ومدیر ستاد فهما استان ایلام با اشاره به  اینکه کانون های  فرهنگی و هنری  به عنوان پایگاه های مهم فرهنگی در جهت جذب جوانان و نوجوانان به مساجد راه اندازی شده اند بیان کرد :  به استناد ماده ۱۱ اساسنامه ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور مصوب جلسه ۸۰۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی شورای سیاستگذاری کانون های مساجد تشکیل که  ۹ شخصیت حقیقی و حقوقی اعضای این  شورای را  تشکیل می دهند و در استان ایلام  نیز این شورا با ترکیب نماینده ولی‌فقیه (رئیس)، استاندار (نایب‌رئیس)، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی (دبیر شورا)، فرمانده بسیج استان، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی استان، شهردار مرکز استان، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان ، دبیر ستاد استان، نماینده مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه استان تشکیل می شود .


 
وی  با بیان اینکه جلسات این شورا بایستی هر سه ماه یکبار برگزار شود، تصریح کرد: با توجه به شرایطی که از لحاظ شیوع کرونا در پایان سال گذشته تا کنون وجود داشته امکان برگزاری جلسات این شورا وجود نداشت و هم اکنون نیز با توجه به قرار گرفتن در استانه ۱۸ اسفند، سالروز تاسیس کانون های مساجد کشور  این جلسه با حضور اعضا برگزار شده است.

 
حجت الاسلام و المسلمین چراغی پور با اشاره  به وجود  حدود یک هزار مسجد،و‌ حسینیه ، تکیه  و بقعه متبرکه در استان گفت: در حال حاضر ۳۰۷کانون فرهنگی و هنری در سطح مساجد استان راه اندازی شده است.


 
وی با بیان اینکه تعامل و وحدت خوبی بین دستگاه ها و نهادهای فعال در سطح مساجد در راستای اجرای فعالیت های فرهنگی و هنری وجود دارد، ابراز کرد: پایگاه های مقاومت مساجد، هیئت امنا و امام جماعت از  بازوان اصلی کانون های فرهنگی و هنری مساجد به شمار می روند و  امام جماعت که مسولیت سیاستگذاری برنامه های فرهنگی و هنری را در سطح مساجد برعهده دارد محور اصلی در کانون های مساجداست .


 
حجت الاسلام چراغی پور در ادامه یاد آورد :  با توجه به شرایط شیوع کرونا فعالیت کانون های مساجد، با محوریت فضای مجازی برگزار گردید که مهمترین این برنامه اجرای طرح ملی ایران قوی و ثبت برنامه های کانون در سامانه بچه های  مساجد در قالب سه شبستان و 12 رواق بود .


 
وی اجرای طرح تلاوت نور ، طرح ملی  راهکار و مواسات ،  طرح سه شنبه های تکریم ، شنیه های با کتاب ،  طرح روح مقاومت ، طرح سردار آسمانی ، جشنواره قرآنی مدهامتان که  در فروردین ماه سال آینده با شرکت ۱۳۰نفر برگزار می شود، برگزاری دوره ها و آزمون های مختلف آموزشی در رشته های  تفسیر جز ۸ قرآن کریم مادران قرآنی،  فناوری اطلاعات ف خبرنگاری ، آشنایی باستاد و ثبت ایده‌های کانون های مساجد،  ثبت و بروز رسانی کتابخانه های کانون ، ثبت اعضای جدید ، مسابقات مختلف کتابخوانی ، طرح سفیران اجتماعی و صدور مجوز الکترونیک برای کانون ها  از جمله محور های فعالیت کانون ها در فضای مجازی و سامانه بچه های مسجد عنوان کرد.  

 

مدیر ستاد فهما استان ایلام در پایان با بیان اینکه در قالب طرح ملی راهکار با همکاری برنامه تلویزیونی سمت خدا و موسسه و کانون حضرت خدیجه (س) بیش از 5500 بسته مواد غذایی به همت کانون مساجد در نقاط مختلف شهری و روستایی استان توزیع شده است خاطر نشان کرد : تعامل و همکاری با کلیه دستگاهها و نهاد ها ی فرهنگی و اجرایی استان همواره در دستور کار برنامه ها و فعالیت های این ستاد است.


گفتنی در این مراسم نیز اعضای شورای سیاستگذاری به بیان دیدگاهها و نظرات خود پرداختند.